Exotický raw cheesecake

Rrraawr!
Na korpus:
300g medjool datlí
50g loupaných mandlí
1 lžíce lněných semínek
1 lžíce chia semínek
špetka skořice

Na krém:
150ml kokosového mléka
150g kešu ořechů
3ks mučenky
1 vanilkový lusk
1 lžíce agávového sirupu
3ks fíků na ozdobu

1.

Datle nasypeme do mixéru a spolu s vodou je rozmašírujeme na kaši. Přidáme mandle, semínka a skořici. Poté mixujeme hezky postupně, jelikož chceme, aby v korpusu zůstaly viditelné stopy mandliček. Vypadá to totiž líp. Takto připravenou směs nahňácáme do alobalem vyložené nádoby o velikosti cca 15×15 cm a šoupneme do mrazáku.

 

2.

Mezitím si připravíme krém. Do mixéru přemístíme kešu ořechy, které jsme si předem namočili na 2 hodiny do vody a nechali okapat. Zalijeme kokosovým mlékem a opět bez slitování rozmixujeme. Přidáme sirup s vanilkovými semínky a mixujeme jen tak dlouho, dokud není vše řádně promícháno. Ochutnáme a případně dosladíme. Vydlabanou mučenkovou dužinu do směsi zapracujeme opatrně lžící až nakonec.

 

3.

Korpus vyndáme z mrazáku a pečlivě na něj navrstvíme obří horu krému. Uhladíme, zakryjeme folií a dáme zpět k ledu. Ideální je nechat cheesecake mrznout až do druhého dne.

 

4.

Jakmile je dortík zmrzlý na kost a křičí, že už se do toho ledového pekla nikdy nevrátí, můžeme ho přendat na talíř a dozdobit čerstvými fíky. Při krájení pomůže nůž, který si chvilku pobyl v horké lázni. Nejlepší je cheesecake rozkrájet na obdélníčky, vzít si nějaké staré tričko, sednout si na zem a baštit ho jen tak rukama.

Datle medjool chutnají jako ty nejjemnější karamelky na světě. Vanilkový lusk má k vanilkové esenci od Dr. Oetkera opravdu (opravdu, opravdu) daleko. Mučenka má nádhernou barvu a lahodně exotickou chuť. Fíky ji skvěle doplňují a vyrovnávají její mírnou trpkost. A navzdory tomu, že podle některých zdrojů fíky požírají hmyz, stále je považuju za ovoce. Každopádně pokud si nevíte rady s tím, kde všechny tyhle ingredience pro exoty nakoupit, čekněte sortiment Titbitu. Společnost dodává čerstvé ovoce, zeleninu, koření, bylinky a saláty i do supermarketů pro obyčejné smrtelníky. Nemusíte se přitom bát, že by importovala hmyzožravé (tudíž potenciálně lidožravé) fíky. Navíc jejich stránky se dají skvěle využít jako logopedická pomůcka či soutěž pro multilinguální osoby. Některé názvy surovin jsou tak vzdálené, že by se měly prodávat v balení 1+1 rodilý mluvčí zdarma. Nicméně až budete příště nakupovat jablka a banány, zkuste do svého košíku přihodit i něco exotičtějšího. Když se do vás nic nezakousne, budete hodně mile překvapeni.


Co ty na to?